2024. március 29. péntek // Auguszta névnap

Rekordlétszám a hegyifutó OB-n

2021. április 14., szerda
Országos Hegyifutó Félmaraton Bajnokságot rendeztünk az Ihartű-2000 Kupáért Szentgálon. Kovács Tamás második lett, a VEDAC nyerte a férfi csapatversenyt.

Tugyi Levente

Tugyi Levente a DVTK futója nyerte meg a férfi egyéni magyar hegyifutó félmaratoni bajnokságot, Tiricz Irén pedig a női versenyt, ezzel együtt a névadó szponzor által felajánlott Ihartű-2000 Kupát, amelyet a dél- bakonyi Szentgál település polgármestere, Weisz Elvira és a névadó cég tulajdonosa, Bodor Dezső Károly adott át a győzteseknek. A verseny védnöke Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője volt.

A VEDAC beugrós rendezőként bizonyított, ugyanis a Magyar Atlétikai Szövetség Hegyi - és Terepfutó Bizottsága kevesebb mint egy hónappal a verseny előtt kereste meg a klubot, hogy vállalja be a rendezést, ugyanis az eredeti helyszínen ezt nem tudták vállalni. Mivel ellenkező esetben az országos bajnokság elmaradt volna, így a VEDAC elvállalta a rengeteg munkával, kihívással járó rendezést, és széleskörű versenyrendezői tapasztalatának köszönhetően abszolválta a feladatot annak ellenére, hogy korábban hegyifutó versenyt még nem rendezett. A jogszabályoknak megfelelő járványügyi intézkedések miatt nézők nem lehettek jelen, a szervezők a versenyhelyszínt lezárták, a rendezők, az edzők és a versenyzők maszkot viseltek, utóbbiak természetesen futás közben levehették a maszkot, de célbaérkezés után kötelező volt azt visszavenni.

A győztes csapatunk

A Veszprém megyei Szentgálon rekord számú mezőny állt rajthoz, közel száz induló vágott neki a szervezők által kijelölt, Magyarországon az egyik legnehezebbnek számító pályához, amely a terepadottságok miatt a félmaratoni távnál kicsit hosszabb volt ezúttal, 22 kilométer, a pozitív szintkülönbség 700 méter felett volt, akadt olyan emelkedő, amelynek meredeksége a 40 százalékot is meghaladta, alaposan próbára téve a részvevők izomzatát, küzdőszellemét, keménységét és edzettségét. A verseny rendezője a korábban nyolc olimpikont, közte az olimpiai bajnok Kiss Balázst is – és természetesen számos, nemzetközi szintű futóatlétát - is kinevelő veszprémi VEDAC volt. A lejtmenetek is technikásak voltak, sokan még nem találkoztak ilyen kihívással pályafutásuk során. A verseny egyben válogató is volt a hegyifutó Európa-bajnokságon induló magyar csapat kijelöléséhez is, amelyet ebben az évben Portugáliában, Cinfaresben rendeznek meg. A csapatösszeállításról a versenyeredmények után a szakbizottság tesz majd javaslatot.

Kovács Tamás

A mezőny 12 fokban, enyhe szélben rajtolt el a mezőny, az elején egy hat fős élboly alakult ki, majd ebből az első kör végére ketten maradtak, a táv felétől a miskolci tájfutó válogatott Tugyi Levente és kilenc évvel ezelőtti londoni olimpia maratoni versenyének résztvevője, Kovács Tamás elfutottak a mezőnytől. A DVTK versenyzője folyamatosan növelte előnyét és biztosan szerezte meg az elsőséget a VEDAC versenyzője előtt, akinek ez volt az első ilyen versenye. Harmadik a salgótarjáni Zenit színeiben versenyző Bakó Áron lett (a klub vezetője az egykori veszprémi hosszútávfutó Telek András egyben az esemény egyik támogatója is volt). A csapatversenyt a VEDAC atlétái (Kovács Tamás, Koszár Zsolt és Odonics Gábor) biztosan nyerték a DVTK és a Zenit előtt.

Tiricz Irén

A nők versenyében a hosszabb távú terepversenyekről jól ismert Tiricz Irén, a pomáziak versenyzője már előnyre tett szert fő riválisával, a debreceni, de a Tiszakécskei VSE színeiben versenyző Ménes Anitával szemben. Ez a sorrend a célig már nem változott, a bronzérmet a szakág egyik ikonja, a WMRA (Hegyifutó Világszövetség) versenyeken is jól szerepelt Merényi Tímea szerezte meg a Szkita sportegyesület színeiben. A női csapatversenyt a DVTK nyerte (Németh Luca, Behan Anikó, Rokonai Szonja összeállításban).

A bajnokság kiegészítőjeként rendeztek 7.5 km-es versenyszámot a junior korosztálynak, akiknek ez az esemény szintén válogató volt az Európa Bajnokságra, de a versenyszámban idősebbek is indulhattak. Lányoknál jelenleg Szemán Kitti esélyes lehet a kiutazásra. Ez a pálya 300 m szintkülönbséget jelentett a versenyzőknek.

A serdülő és újonc korosztály 2.5 km-es terepfutásban versenyzett. A rendezők és a helyiek nagy örömére az U 14 korosztályban a VEDAC színeiben versenyző Mireider Gergő győzött, aki a Szentgáli Lőrincze Lajos Általános Iskola tanulója, megelőzve nálánál esélyesebbnek tartott fiatalokat. Kiválóan futott az U16-os korosztályban a fiúknál Bálint Gergő, aki harmadik lett illetve a lányoknál Szemán Kata, aki a második helyen érkezett célba.

A versenyt követő eredményhirdetésen az abszolút verseny érmesek egy tiszafa csemetét kapta, amely a környék Natura 2000-es tájvédelmi körzetének jelképe.

A Magyar Atlétikai Szövetség Hegyi - és Terepfutó Bizottsága képviseletében Berendi Antal is elismerően nyilatkozott a versenyről és a rendezésről. A technikai részt Szemán János és Esső András, a catering feladatokat és a versenyközpontot Unger-Szabó Kinga és Rónai Tamás, az időmérést Bálint Bence a Veszprémi Honvéd képviseletében oldották meg kiválóan. Németh Attila a VEDAC ügyvezető igazgatója is elégedett volt. A pályakijelölés id. Fonyó Sándor, Szemán János, Görög Dániel és Koós Hutás László összehangolt munkáját dicséri. A szervezők remélik, hogy ezen a különleges szépségű bakonyi területen rendezhetnek még versenyt a jövőben.

A versenyt számos helyi és környékbeli cég és magánszemély támogatta, biztosítva ezzel a verseny színvonalas megrendezését.

Eredmények:

Férfi. Felnőtt. Félmaraton: 1. Tugyi Levente (DVTK) 1:25:24, 2. Kovács Tamás 1:26:29, 3. Bakó Áron (Zenit SE) 1:27:56, 8. Koszár Zsolt 1:32:56, 11. Odonics Gábor 1:35:58, 21. Fonyó Sándor 1:43:30, 27. Görög Dániel 1:44:57, 35. Zsédely Roland 2:00:16, Burján Jenő DNF. Csapatverseny: 1. VEDAC. 7.5 kilométer: 1. Vásárhelyi Máté (Castor) 27:17, 2. Kovács Ferenc (SVSE) 28:10, 3. Kovács Máté (DVTK), 5. Honti Marcell 29:25, 6. Rezeli Martin 29:30, 9. Bálint Ádám 30:12, 13. Bálint Benedek 31:31, 15. Zsebe Olivér 32:50, 16. Barát Benedek 33:22. U16, 2500 m: 1. Kalász Bertold (Centrál Elit) 9:42, 2. Szirbek Albert (SVSE) 9:52, 3. Bálint Gergő 10:04, 4. Szalontai Soma 10:20, 5. Balogh Attila 10:22, 8. Furda Botond 10:40, 10. Blaskó Benedek 12:01, 12. Csorba Mátyás 12:34. U14, 2500: 1. Mireider Gergő 10:25, 2. Szilágyi Botond (Footour SE) 10:32, 3. Major Dániel (Tovafutók SE) 10:59, 7. Fischer-Kovács Milán 11:25, 8. Varga Áron 11:29, 11. Ipacs József 12:01.

Női. Felnőtt. Félmaraton: 1. Tiricz Irén (Pomázi Futó Bajnokok SE) 1:42:33, 2. Ménes Anita (Tiszakécske) 1:44:05, 3. Merényi Tímea (Szkita SE) 1:44:57, 10. Weibl Anissa Zsófia 1:56:29, 21. Lennert Olga 2:06:42. 7.5 km: 1. Lövei Vanda (Miskolci Sportiskola) 32:34, 2. Kun Tamara (Centrál Elit) 33:05, 3. Mérő Dominika (Központi Sport és Ifjúsági Egyesület) 33:46, 4. Szemán Kitti 35:39, 7. Lantai Anna Boróka 37:09, 9. Báles Pálma 38:08, 10. Tóth Eszter 38:09, 11. Lantai Zóra Lili 38:26, 15. Engi Lilien 39:45. U16, 2500: 1. Dolmány Emma (Soproni AC) 11:14, 2. Szemán Kata 11:21, 3. Reicher Dorka (Tovafutók) 11:30, 4. Gaschler Emma 12:38, 5. Esső Dóra 12:44, 6. Bognár Emma 12:58, 10. Kovács Jázmin 14:14, 11. Szekeres Hanna 14:25. U14, 2500: 1. Barta Bodza (Miskolci SI) 11:26, 2. Gombár Zoé (Miskolci SI) 13:16, 3. Dolmány Dóra (Soproni AC) 13:23, 5. Tróbert Boglárka 15:20, 6. Sinka Lora 15:25, 7. Fekete Elizabet 15:26. A külön nem jelölt sportolók a VEDAC versenyzői.